junior CZECH MTBO team

Přejdi k navigaci

JMS - Portugalsko

Již 3. ročník juniorského mistrovství světa v MTBO se letos konal v portugalském Montalegre. Českou výpravu reprezentovalo 8 závodníků - 4 juniorky (Magdalena Seifertová, Anežka Ágnez Pařízková, Marie Březinová, Martina Lamichová) a 4 junioři ( Lukáš Čmelda Chmelař, Vojtěch Stránský, Martin Tišnovský, Kryštof Bogar). Celý tým měl pod kontrolou náš coach Meloun. Odlétalo se 2 dny před prvním závodem a to z Prahy do Madridu. V Madridu jsme si společně s dospěláckou repre vypůjčili auta a pokračovali již v solidním vedru do centra šampionátu. Na místo jsme dorazili k večeru a první, co nás zajímalo, byla večeře…Většina týmů měla obědy a večeře předplacené v Event centru, kde byla velká hala s dostačujícím množstvím stolů. Strava dle mého názoru splňovala téměř veškeré požadavky sportovce, avšak když si někdo jako já na každém jídle nabral vše, co tam bylo, po pár dnech už se mu omrzelo úplně všechno. Po večeři jsme si šli rozdělit ubytování. Byl tu však jeden háček, 2 lidi musí jít spát do jiného domu asi o 100m vedle, kde budou současně i Poláci a Němci. Los padl na Ágnez a mě, a tak jsme neměly jinou možnost. Nakonec to tam nebylo zas tak špatné, protože jsme měly mnohem větší pokoj, :)

Druhý den jsme si jeli prohlédnout dějiště nedělního sprintu, a to město Chaves. Na odpoledne byl připraven model sprintu přímo v Montalegre. Ten mi moc na optimismu nepřidal, protože mapa byla za jízdy téměř nečitelná. Ještěže se tohle neopakovalo na samotném sprintu, který startoval již v 9 hod. ráno a protože byl vzdálen asi hodinu od ubytování, museli jsme vstávat poměrně brzy. Celá aréna se startem i cílem byla na fotbalovém stadionu, takže místa na rozjetí moc nebylo, jen na nemálo prašném oválu. Závod se odehrával jen ve městě a závěr v hradbách, které dokázaly zamíchat celkovým pořadím. Pro českou výpravu to byl úspěšný den. V juniorkách si pro titul mistryně světa dojela Maruška. Na stupních vítězů ji doprovázela Majda, která dojela na 5. místě s odstupem 2 minut. Slušně jela i Lama, která skončila na 11.místě. Junioři měli trochu smolný den, protože Čmelda s Vojtou vynechali stejnou kontrolu. 9 Zato Kryštůfek jel famózně a dojel si pro bronz, půl minuty za vítězným Grigory Medvedevem. Pro Tišnála z toho bylo 16. místo. V podvečer se konalo slavnostní zahájení šampionátu . To bylo poměrně zdlouhavé, neboť jsme shlédli snad všechny gymnastické soubory z Portugalska. Poté následovalo vyhlášení vítězů.

V pondělí byl na pořadu volný den, tedy den bez závodění. Dopoledne jsme odjeli na model krátké a odpoledne jsme se vyrazili koupat a trochu opalovat k jezeru. Stejně si myslím, že to neopalovalo, když foukal ten vítr. :)

Další den jsme vylezli z pokoje a hned u našeho domu byla kontrola. Middle měl totiž start i cíl v Montalegre. Tento závod si ale pořadatelé nezapíší do povedených. Dopustili se zásadní chyby - a to špatně umístěné kontroly. Jury tento závod nakonec zrušila na základě podaného protestu Švédů a náhradní middle byl již druhý den místo kvalifikace longu, která v juniorských kategoriích nebyla vcelku nutná. Zrušený závod asi nejvíc mrzel Kryštůfka, který by si dojel pro zlato. I když těžko říct, každý to tam hledal různě dlouho…Ve středu se tedy jelo nanovo. Pořadatelé přes noc připravili nové tratě. Kryštůfek opět prokázal své kvality a vybojoval stříbro, minutu za vítězem Pekkou Niemim, Vojta skončil 14. V juniorkách si pro svou první bronzovou medaili dojela Majda, která zaostala za vítěznou Olgou Vinogradovou o 3 minuty. Lama s Maruškou skončily na 10. a 11. místě. Tento den si však všichni budeme pamatovat z úplně jiného důvodu. Neštastná nehoda Žáby nám všem ukázala, jak se v jediném okamžiku může člověku změnit život. Všichni jsme v dalších dnech bojovali za ni…

Ve čtvrtek následoval opět volný den, který jsme skoro celý prozevlili. Večer jsme si daly s holkama krátkou projížďku po okolí a byly rády, že parametry longu snad nakonec nebudou tak dramatické, jak psali v pokynech (30,5 km s 1010m převýšení), byla to jen chybná informace pořadatelů. :)

Finále longu se odehrálo v kopcovitém, převážně otevřeném terénu. Závod byl na naše poměry (aspoň co se týče juniorek) poměrně dlouhý. V juniorkách nejlépe skončila na 4. místě Maruška, avšak s obrovskou ztrátou 13 minut na vítězku Olgu Vinogradovou (ta holka byla prostě jinde). Hned na 5. místě skončila Majda. Velmi slušně jela také Lama, která dojela na 12. místě. Ágnez si na svém prvním mistrovství dojela pro své nejlepší umístění a skončila 13. V juniorech konečně prokázal své kvality Vojta, a i přes ošklivý pád v závěru, který ho stál určitě drahocenné vteřiny, ale především celé podřené tělo s natrhnutým uchem a ztrátu jeho tak ceněných brýlí (které se po závodě našly neponičené :), vybojoval pro českou výpravu bronz. Na finského vítěze Pekku Niemiho ztratil 3 minuty. Ještě večer Vojta zjistil, že je jeho nový karbonový rám prasklý. Štafety nakonec absolvoval na vypůjčeném kole. Tišnál nakonec skončil na 18. a Kryštůfek na 19. místě. Ten po závodě prohlásil, že se snad poprvé v životě ztratil, což mě úplně dostalo. :) Čmelda měl zase obrovskou smůlu, píchl a jeho pumpička ho zradila, takže se mu nepodařilo kolo nafouknout…Aspoň se projel v pořadatelském autě.

Poslední závodní den byly již tradičně štafety. Ty měly centrum opět v Montalegre, tentokrát se však jelo v severní části. Závod byl dramatický až do samého závěru. Juniorky vybojovaly zlatou medaili, když porazily štafetu Rusek o úctyhodných 32 minut. :) Ruska Olga Vinogradová vyjížděla do lesa na 3. úseku na vedoucí pozici, ale nejspíš píchla a jelikož si Rusky do lesa nevozí vůbec nic na opravu, závod pro ně skončil. Jen jsme při čekání v cíli na Majdu slyšeli neobvyklý zvuk na diváckém úseku - Olga to bušila jen na ráfkách…Junioři také nezaháleli a porazili druhé Rusy o 5 minut.

Banket se konal v Event centru, začal vyhlášením vítězů, kde jsme mohli dvakrát slyšet českou hymnu, poté následovala večeře se dvěma chody a ukončení šampionátu s následnou volnou zábavou. Český juniorský tým se opět neztratil, neboť byl parádně sladěn - holky krátké šatičky, kluci košile s kravatou. Myslím, že každý si to užil po svém. :)

Do Česka jsme přiletěli ve večerních hodinách, ale žádné rozvášněné davy nás na letišti nečekaly…